Z chemicznego punktu widzenia nie jest to właściwie żel, a jedynie żelopodobna substancja wyprodukowana z zagęszczonego soku aloesowego. Możemy go stosować w postaci czystej lub w kremach - zarówno kupnych, jak i przygotowanych samodzielnie.
Żel aloesowy działa szybko i skutecznie, szczególnie w oparzeniach, poparzeniu słonecznym czy atopowym zapaleniu skóry. Nieco mylący może, być fakt, że amerykańskie produkty aloesowe przeznaczone do stosowania wewnętrznego noszą niekiedy nazwę "żelu", mimo że w rzeczywistości chodzi o sok z tej rośliny.
Właściwości kosmetyczne:
silnie nawilża skórę
chroni i odbudowuje naskórek, również jego głębsze warstwy
odbudowuje
działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie
likwiduje podrażnienia (skóra wysuszona i podrażniona detergentami, parzona słońcem, zniszczona środkami chemicznymi).
łagodzi reakcje alergiczne
pobudza produkcję kolagenu
lekko złuszcza na naskórek
likwiduje przykry zapach potu
Zastosowanie:
Bardzo szerokie właściwości kosmetyczne sprawie, że żel aloesowy można z powodzeniem wykorzystać w większości produktów kosmetyków. Przede wszystkim będzie to składnik łagodzący działanie detergentów w szamponach, płynach myjących, składnik toników i mleczek oczyszczających.
W kosmetykach pielęgnacyjnych składnik nawilżający, regenerujący, anti-agingowy. W produktach do cer problemowych (wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej) będzie działał uspokajająco, kojąco. Żel aloesowy dzięki lekko kwaśnemu odczynowi będzie dobrym podkładem pod makijaż oraz dodatkiem do naturalnego dezodorantu. Stabilny w pH 3.5 - 6.5.