Naczelną zasadą Sprawiedliwego Handlu jest uznanie, że człowiek jest ważniejszy od zysku. Fairtrade zrodził się w latach 60-tych w nawiązaniu do hasła "Trade not Aid" - handel zamiast pomocy. Rzuca on wyzwanie praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzę takim jak niewolnictwo, praca dzieci, niskie płace, uzależnienie od pomocy, brak dostępu do rynków zbytu.
Producenci żywności w Afryce czy Ameryce Łacińskiej dostają zazwyczaj około 1-2% ceny, którą my za ich produkty płacimy w supermarketach. Ich środowisko naturalne jest eksploatowane do granic możliwości. Innymi słowy, żyjemy na ich koszt.
Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa poprzez zapewnienie marginalizowanym w procesie globalizacji producentom równych szans dostępu do rynków w krajach Północy.
Podstawowe standardy Sprawiedliwego Handlu to:
Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem kontrolującym z główną siedzibą we Francji. Ecocert nadała dotychczas certyfikat ponad 1100 kosmetykom.
Zgodnie z wytycznymi Ecocert znakiem "ekologiczne i biologiczne kosmetyki" mogą być oznakowane produkty, w których ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%, z których również przynajmniej 95% musi pochodzić z upraw biologicznych.
Określeniem "biologiczny kosmetyk" są opatrzone produkty, których surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią co najmniej 50%. Pozostałe kryteria kontroli to:
Więcej informacji na stronie www.ecocert.de
BDIH jest niemiecką jednostką kontrolującą założoną w 1951 roku. Kosmetyki z certyfikatem BDIH muszą spełniać następujące kryteria:
· stosowanie w produkcji roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów.
· zakaz testów na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku,
· zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy),
· rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych pochodny ropy naftowej,
· stosowanie jedynie naturalnych systemów konserwujących,
· stosowanie ekologicznych i biodegradowalnych opakowań,
· zakaz stosowania metod modyfikacji genetycznej
· rezygnacja z radioaktywnego naświetlania w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego
· dozwolone konserwanty to m. in : kwas benzoesowy, alkohol benzoesowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole
Więcej informacji na stronie www.kontrollierte-naturkosmetik.de
Soil Association jest wiodącą organizacją w Anglii wydającą certyfikaty dla produktów organicznych. Certyfikat gwarantuje, że:
· produkt jest organiczny w 95% lub
· jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych jest organiczny w co najmniej 70% i ma opis składników organicznych
· nie zawiera składników takich jak parabeny, produkty petrochemiczne, sztuczne aromaty oraz detergenty.
· nie był testowany na zwierzętach
Więcej informacji na stronie www.soilassociation.org
Certyfikat Cosmebio (produkty oznaczone logo BIO lub ECO) gwarantuje, że kosmetyk zawiera głównie składniki naturalne i pochodzenia naturalnego. Kosmetyki z certyfikatem Cosmebio spełniają następujące kryteria:
Więcej na stronie www.cosmebio.org
Włoska organizacja certyfikująca żywność i kosmetyki produkowane w sposób przyjazny środowisku. Więcej informacji na stronie www.icea.info
Certyfikat nadawany przez Departament Rolnictwa USA. Jeden z najbardziej wymagających i kompleksowych systemów certyfikacji. Kosmetyki posiadające ten certyfikat zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia organicznego. Wszystkie składniki produktów dopuszczane przez USDA są również akceptowane przez FDA - najbardziej rygorystyczną na świecie instytucję kontrolującą żywność i leki.
Więcej informacji na stronie www.ams.usda.gov
Certyfikaty "Nie Testowany Na Zwierzętach" oznaczają zakaz testów na zwierzętach.