Rejestracja | Logowanie | Koszyk: 0  szt.| 0,00 zł   
Promocje | Nowości | Bestsellery | Polecane    
Certyfikaty

 

Naczelną zasadą Sprawiedliwego Handlu jest uznanie, że człowiek jest ważniejszy od zysku. Fairtrade zrodził się w latach 60-tych w nawiązaniu do hasła "Trade not Aid" - handel zamiast pomocy. Rzuca on wyzwanie praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzę takim jak niewolnictwo, praca dzieci, niskie płace, uzależnienie od pomocy, brak dostępu do rynków zbytu.

Producenci żywności w Afryce czy Ameryce Łacińskiej dostają zazwyczaj około 1-2% ceny, którą my za ich produkty płacimy w supermarketach. Ich środowisko naturalne jest eksploatowane do granic możliwości. Innymi słowy, żyjemy na ich koszt.

Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa poprzez zapewnienie marginalizowanym w procesie globalizacji producentom równych szans dostępu do rynków w krajach Północy.

Podstawowe standardy Sprawiedliwego Handlu to:

 • cena minimalna Fairtade
 • premia Fairtrade na rzecz lokalnej społeczności
 • możliwość prefinansowania
 • umowy długoterminowe
 • produkcja odpowiedzialna społecznie i ekologicznie
Kupując produkt oznaczony FairTrade mamy gwarancję zachowania przez producenta takich wartości jak: uczciwa cena, oparte na szacunku praktyki handlowe, odpowiednie warunki socjalne, poszanowanie praw dzieci i kobiet, zwiększanie wiedzy i świadomości. Więcej informacje na stronie www.fairtrade.net
 
 
 
   
PHYTOTRADE AFRICA to wizjonerska inicjatywa Fair Trade, która promuje projekty wspierające gospodarczo rejony wokół Sahary.   
To organizacja non-profit powstała w 2002 roku skupiająca prywatnych przedsiębiorców, instytucje badawcze i uniwersyteckie oraz osoby prywatne z 8 afrykańskich krajów: Botswany, Malawi, Mozambiku, Namibii, RPA, Suazi, Zambii i Zimbabwe.
Celem organizacji jest walka z ubóstwem w regionie poprzez promocję i wspieranie produkcji naturalnych produktów  takich jak żywność, napoje, oleje, składniki używane w przemyśle kosmetycznym i spożywczym.
Więcej na stronie www.phytotradeafrica.com
 
 

Ecocert jest międzynarodowym, niezależnym stowarzyszeniem kontrolującym z główną siedzibą we Francji. Ecocert nadała dotychczas certyfikat ponad 1100 kosmetykom.
Zgodnie z wytycznymi Ecocert znakiem "ekologiczne i biologiczne kosmetyki" mogą być oznakowane produkty, w których ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%, z których również przynajmniej 95% musi pochodzić z upraw biologicznych.
Określeniem "biologiczny kosmetyk" są opatrzone produkty, których surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią co najmniej 50%. Pozostałe kryteria kontroli to:

 • zakaz stosowania surowców (roślinnych, jak i zwierzęcych) modyfikowanych genetycznie
 • surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód)
 • zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach
 • rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących
 • zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
 • zakaz stosowania emulgatorów PEG
 • dozwolone konserwanty to m. in : kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole
 • rezygnacja z radioaktywnego naświetlania w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego

Więcej informacji na stronie www.ecocert.de

 

 BDIH jest niemiecką jednostką kontrolującą założoną w 1951 roku. Kosmetyki z certyfikatem BDIH muszą spełniać następujące kryteria:
·        stosowanie w produkcji roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów.
·        zakaz testów na  zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku,
·        zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy),
·        rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych pochodny ropy naftowej,
·        stosowanie jedynie naturalnych systemów konserwujących,
·        stosowanie ekologicznych i biodegradowalnych opakowań,
·        zakaz stosowania metod modyfikacji genetycznej
·        rezygnacja z radioaktywnego naświetlania w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego
·        dozwolone konserwanty to m. in : kwas benzoesowy, alkohol benzoesowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole
Więcej informacji na stronie
www.kontrollierte-naturkosmetik.de

 

 

Soil  Association jest wiodącą organizacją w Anglii wydającą certyfikaty dla produktów organicznych. Certyfikat gwarantuje, że:
·        produkt jest organiczny w 95% lub
·        jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych jest organiczny w co najmniej 70% i ma opis składników organicznych
·        nie zawiera składników takich jak parabeny, produkty petrochemiczne, sztuczne aromaty oraz detergenty.
·        nie był testowany na zwierzętach
Więcej informacji na stronie
www.soilassociation.org

 

                       

Certyfikat Cosmebio (produkty oznaczone logo BIO lub ECO) gwarantuje, że kosmetyk zawiera głównie składniki naturalne i pochodzenia naturalnego. Kosmetyki z certyfikatem Cosmebio spełniają następujące kryteria:

 • zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego (we wszystkich przypadkach odsetek jest jeszcze większy niż 95%)
 • mogą zawierać minimalne ilości syntetycznych substancji, które nadal nie są dostępne w postaci naturalnej z wykluczeniem PEG, silikonów, pochodnych ropy naftowej
 • zakaz stosowania syntetycznych zapachów i barwników
 • wykluczenie konserwantów takich jak paraben lub fenoksyetanol
 • zakaz substancji z roślin genetycznie modyfikowanych
 • zakaz obróbki jonizacyjnej
 • opakowania muszą ulegać biodegradacji.

Więcej na stronie www.cosmebio.org

 

 

Włoska organizacja certyfikująca żywność i kosmetyki produkowane w sposób przyjazny środowisku. Więcej informacji na stronie www.icea.info


  

Certyfikat nadawany przez Departament Rolnictwa USA. Jeden z najbardziej wymagających i kompleksowych systemów certyfikacji. Kosmetyki posiadające ten certyfikat zawierają co najmniej 95% składników pochodzenia organicznego. Wszystkie składniki produktów dopuszczane przez USDA są również akceptowane przez FDA - najbardziej rygorystyczną na świecie instytucję kontrolującą  żywność i leki.
Więcej informacji na stronie
www.ams.usda.gov


 

Aby uzyskać ten certyfikat należy certyfikować minimum 75% produktów marki – niemożliwe jest uzyskanie certyfikatu tylko na jedną linię kosmetyczną. Certyfikat NaTrue zawiera 3 poziomy certyfikacyjne: kosmetyk naturalny, kosmetyk naturalny ze składnikami bio (co najmniej 70% składników musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów) oraz kosmetyk organiczny (min.  95% składników musi pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów ).
Więcej informacji na stronie www.natrue.org

 

  

Demeter jest niemieckim stowarzyszeniem producentów ekologicznych, działającym od 1924 roku. Kryteria Demeter są bardzo surowe -  wymagają, aby co najmniej 90% wszystkich surowców pochodziło z kontrolowanych upraw biodynamicznych. Pozostałe 10% może pochodzić z kontrolowanych upraw organicznych. Certyfikat Demeter gwarantuje stosowanie naturalnych emulgatorów, pozyskanych metodami pozwalającymi zachować maksimum ich organicznych właściwości. Produkty zawierające 60 – 90% surowców certyfikowanych przez Demeter posiadają stosowne oznakowanie. Stosowanie GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie) czy nanotechnologii jest niedopuszczalne.
Więcej informacji na stronie www.demeter.de

 

Certyfikaty "Nie Testowany Na Zwierzętach" oznaczają zakaz testów na zwierzętach.

 

Powrót
Facebook

Blog