W przyrodzie występuje ponad 30 000 gatunków alg morskich ... od tych o niewielkiej, wręcz mikroskopijnej wielkości do glonów morskich o olbrzymich rozmiarach. Algi morskie wchodzą w skład planktonu w morzach, oceanach i zbiornikach śródlądowych.
 
Algi zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje niezwykłe właściwości kosmetyczne i odżywcze. Gromadzą w sobie wszystkie minerały obecne w środowisku wodnym w tym cynk, fluor, fosfor, magnez, miedź, mangan, potas, wapń, jod i żelazo. Zawierają również witaminy ( A, B, C, E, K i PP ) oraz aminokwasy. Co ciekawe algi są bardzo dobrze przyswajane przez ludzkie tkanki ponieważ skład chemiczny ich plazmy jest zbliżony do plazmy człowieka.
 
Spożywane w formie suplementów usuwają toksyny z organizmu, stymulują przemianę materii, obniżają poziom cukru we krwi, wzmacniają system immunologiczny człowieka. Bardzo cenną algą jest spirulina oraz chlorella ( znana "odtrucicielka" organizmu ). 
 
W kosmetyce zaś stosuje się około 40 gatunków alg morskich. Mają wspaniałe właściwości odmładzające, upiększające i wyszczuplające. Z uwagi na niezwykłe działanie pielęgnacyjne spotykamy je w wielu kosmetykach pielegnacyjnych:
  • regenerują zniszczoną skórę, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych
  • mają działanie nawilżające, wygłądzające zmarszczki
  • działają bakteriobójczo i regulują wydzielanie sebum
  • dotleniają i odżywiają skórę
  • redukują cellulit