Rytuał Hammam zapewnia odnowę ducha i ciała. Jest to zabieg z wykorzystaniem egzotycznych składników zapewniający oczyszczenie skóry i odświeżenie umysłu i ducha. Po zabiegu czujemy przypływ pozytywnej energii.
 
Kilkugodzinny rytuał w tradycyjnych łaźniach marokańskich i tureckich możemy zastąpić naszym własnym w naszym domu. Oczywiście, nie stworzymy w naszej domowej łazience atmosfery takiej, jak panuje w marokańskim oryginalnym hammamie ale mimo tego warto. Hammam w języku arabskim pochodzi od słowa oznaczającego ciepłą wodę. Hammamy szczególne miejsce zajmują w Maroko, gdzie niemal w każdym mieście znajduje się co najmniej jedna łaźnia.
 
 
Rytuał Hammamu składa się z 4 etapów z których do najważniejszych należą oczyszczanie i namaszczanie. Zabiegi te są wykonywane są w skupieniu z użyciem naturalnych kosmetyków.
 
ETAP 1 – zmiękczenie skóry
Korzystamy z ciepłej pary w saunie parowej ( lub w domu pod prysznicem ), która otwiera pory i  przygotowuje skórę na oczyszczanie.
 
ETAP 2 – oczyszczanie, głęboki peeling mydłem Savon Noir
Do wykonania głębokiego peelingu wykorzystuje się czarne mydło Savon Noir oraz rękawicę kessa. Niewielką ilość mydła łączymy z  wodą i otrzymujemy delikatną pianę, która delikatnie masując rozprowadzamy po ciele. Szorstka kessa wzmacnia peelingujące działanie mydła – złuszcza naskórek, pobudza krążenie i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Savon Noir to mydło roślinne w postaci gęstej pasty wytwarzane z oliwek i oleju oliwnego. Jest w 100% naturalne, bogate w witaminę E o specyficznym zapachu. Może być stosowany nawet do wrażliwej skóry i skłonnej do uczuleń.
 
ETAP 3 – oczyszczanie glinką Ghassoul
Marokańska glinka wulkaniczna Rhassoul ( czytaj rasul ) znana też pod nazwą Ghassoul pod wpływem wody pęcznieje, tworząc delikatną papkę. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa „rhassala” (czyt.rasala) co oznacza „myć”. Jest to glinka w 100% naturalna, pochodząca z jedynych znanych na świecie marokańskich złóż. Jej działanie polega na absorpcji zanieczyszczeń – jest wyjątkowo chłonna – działa jak bibuła. Glinka dzięki bogactwu minerałów – krzem, potas, magnez, cynk, miedź, żelazo – odżywia i oczyszcza skórę, wchłania toksyny i zwęża rozszerzone pory. Glinka jest całkowicie naturalna, pozbawiona substancji zapachowych i chemicznych. 
 
Maskę z glinki przygotowujemy w następujący sposób: niewielką ilość glinki wkładamy do miseczki i zalewamy wodą. Odstawiamy na ok. 10 minut. W tym czasie glinka wchłonie wodę i stanie się miękka. Zamiast zwykłej wody można do glinki wlać np. wodę różaną następnie nakładamy ją na ciało. Po 15 minutach glinkę spłukujemy.
 
ETAP 3 – namaszczanie olejkiem arganowym
Po peelingu skórę należy nawilżyć. Etap namaszczania wykonuje się tradycyjnie na podgrzewanym stole z kamienia z wykorzystaniem olejków - głownie arganowego.
 
 


Nasze inspiracje

Rodzaje cery
Problemy skórne
Kluczowe składniki
Pochodzenie