SYNTETYCZNE OLEJE:
Pochodne ropy naftowej produkty destylacji ropy naftowej takie jak parafina, olej mineralny, wazelia, wosk parafinowy. Zatykają pory, hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry. Przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Są powszechnie stosowane przy produkcji kosmetyków jako wypełniacze ponieważ są tanie i łatwo dostępne.
Oleje estrowe będące syntetycznymi zamiennikami prawdziwych, naturalnych olejów stosowanych w kosmetyce naturalnej. Dają one tzw efekt silikonu. INCI - oznaczenia olejów estrowych to np Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Ether, Octyldodecanol. Wg profesora Różańskiego Caprylic/Capric Triglyceride nie jest szczególnie niebezpieczny dla skóry.
BHA/BHT BHA (butylowany hydroksyanizol) i BHT (butylowany hydroksytoluen) stosowane jako konserwanty i przeciwutleniacze - powodują swędzące wysypki na skórze i rumień. U niektórych osób powodują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. W wielu krajach ich stosowanie w kosmetykach dla dzieci jest zabronione. Badania laboratoryjne dowodzą, że ich wysokie stężenie może wywoływać nowotwory.
Parabeny ( methyl, ethyl, propyl, butyl parabens ) to bardzo popularne konserwany, które przedłużają trwałość kosmetyków – nie dopuszczają do powstawania pleśni i drobnoustrojów. Powodują alergiczne stany zapalne skóry typu pokrzywki, rumienia. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w miejscach takich jak pachwiny czy szyja. Mają zdolność gromadzenia się w skórze. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych.
Formaldehyd czyli aldehyd mrówkowy to substancja bakteriobójcza i konserwująca o silnym działaniu alergennym, przyspieszającym starzenie się skóry. Działa drażniąco na skórę, oczy i układ oddechowy. Przy długotrwałym stosowaniu nawet nie- wielkie dawki mogą powodować przejściowe podrażnienia skóry lub długotrwałe alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków.
Phenole czyli pochodne smoły węglowej - podstawowe środki konserwujące wywołujące nudności, problemy z oddychaniem i zawroty głowy
DEA - Diethanolamine , TEA- Triethanolamine, MEA- Monoethanolamine - emulgatory i detergentny. W połączeniu z innymi związkami azotowymi tworzą rakotwórcze nitrozaminy. Powodują podrażnienie błon śluzowych wywołując pokrzywkę i świąd. Badania na Uniwersytecie w Bolonii (Włochy) wykazały, że TEA to najczęstsza przyczyna uczuleń dzieci, jakie mogą powodować kosmetyki.
PEG/PPG glikole polietylenowe i polipropylenowe to emulgatory, które łączą tłuszcz i wodę w jednolitą masę. Do ich produkcji używany jest bardzo szkodliwy gas Ethylenoxid - substancja rakotwórcza. Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka.
Parfum czyli zapachy syntetyczne podrażniają układ oddechowy, przenikają przez skórę do krwi, wątroby, serca i płuc, wywołując alergie.
SLS/SLES tanie agresywne detergenty syntetyczne służące do odtłuszczania i czyszczenia maszyn i mycia urządzeń. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, podrażniają skórę. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt. Powodują podrażnienie oczu.
Ftalany to substancje z grupy plastyfikatorów, dodawane do PCW, aby nadać mu giętkości. Badania wykazują, że niektóre ftalany mogą wykazywać własności rakotwórcze i toksyczne.
Nitrozaminy stosowane szczególnie w kosmetykach kolorowych, mają działanie rakotwórcze, mogą tworzyć grożne dla zdrowia związki.
Sole aluminium i innych metali są często stosowane w produktach dezodorujących. Zatykają pory, powoduje to zapalenia i uszkodzenia gruczołów łojowych i potowych.
Powyżej przedstawiliśmy nie wszystkie ale te najczęściej występujące w kosmetykach konwencjonalnych substancje szkodliwe, których powinniśmy unikać.