Rejestracja | Logowanie | Koszyk: 0  szt.| 0,00 zł   
Promocje | Nowości | Bestsellery | Polecane    
Składniki których unikamy
 
Zanim kupicie jakikolwiek preparat do pielęgnacji i higieny skóry warto przeczytać jego skład chemiczny. Niemądre jest płacenie za produkt, który tak naprawdę działa szkodliwie na naszą skórę, a nawet cały organizm.
 
Nie zatruwajmy się z powodu naszej niewiedzy.
 
Producenci kosmetyków wykorzystają toksyczne, chemiczne składniki, ponieważ są one tańsze i łatwiej dostępne. Stanowią one typowy wypełniacz zwiększający objętość kosmetyku w opakowaniu.
 
Większość tych składników każdego dnia przez całe życie wcieramy w skórę i we włosy. Tym samym do organizmu wprowadzamy mieszankę wielu substancji chemicznych mogących nasilać problemy zdrowotne. Większość składników preparatów kosmetycznych przenika do krwi wywierając działanie ogólne.
 
Szczególnie istotne jest staranne dobieranie kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących. Składniki preparatów kosmetycznych wywierają działanie ogólne oraz wpływają na rozwój zarodka oraz płodu. Niektóre przenikają także do mleka.
 
Poniżej opisujemy te najbardziej niebezpieczne składniki, których unikamy w oferowany przez nas produktach:
 

SYNTETYCZNE OLEJE:

Pochodne ropy naftowej produkty destylacji ropy naftowej takie jak parafina, olej mineralny, wazelia, wosk parafinowy. Zatykają pory, hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry.  Przyśpieszają procesy starzenia się skóry. Są powszechnie stosowane przy produkcji kosmetyków jako wypełniacze ponieważ są tanie i łatwo dostępne.

Oleje estrowe będące syntetycznymi zamiennikami prawdziwych, naturalnych olejów stosowanych w kosmetyce naturalnej. Dają one tzw efekt silikonu. INCI - oznaczenia olejów estrowych to np Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Ether, Octyldodecanol. Wg profesora Różańskiego Caprylic/Capric Triglyceride nie jest szczególnie niebezpieczny dla skóry. 

 

SZTUCZNE KONSERWANTY:

BHA/BHT BHA (butylowany hydroksyanizol) i BHT (butylowany hydroksytoluen) stosowane jako konserwanty i przeciwutleniacze - powodują swędzące wysypki na skórze i rumień. U niektórych osób powodują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. W wielu krajach ich stosowanie w kosmetykach dla dzieci jest zabronione. Badania laboratoryjne dowodzą, że ich wysokie stężenie może wywoływać nowotwory.

Parabeny ( methyl, ethyl, propyl, butyl parabens ) to bardzo popularne konserwany, które przedłużają trwałość kosmetyków – nie dopuszczają do powstawania pleśni i drobnoustrojów. Powodują alergiczne stany zapalne skóry typu pokrzywki, rumienia. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w miejscach takich jak pachwiny czy szyja. Mają zdolność gromadzenia się w skórze. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. 

Formaldehyd czyli aldehyd mrówkowy to substancja bakteriobójcza i konserwująca o silnym działaniu alergennym, przyspieszającym starzenie się skóry. Działa drażniąco na skórę, oczy i układ oddechowy. Przy długotrwałym stosowaniu nawet nie- wielkie dawki mogą powodować przejściowe podrażnie­nia skóry lub długotrwałe alergie skórne w postaci rumieni i wyprysków

Phenole czyli pochodne smoły węglowej - podstawowe środki konserwujące wywołujące nudności, problemy z oddychaniem i zawroty głowy

 
SUBSTANCJE ZAPACHOWE, BARWIĄCE i EMULGATORY:

DEA - Diethanolamine , TEA- Triethanolamine, MEA- Monoethanolamine - emulgatory i detergentny. W połączeniu z innymi związkami azotowymi tworzą rakotwórcze nitrozaminy. Powodują podrażnienie błon śluzowych wywołując pokrzywkę i świąd. Badania na Uniwersytecie w Bolonii (Włochy) wykazały, że TEA to najczęstsza przyczyna uczuleń dzieci, jakie mogą powodować kosmetyki. 

PEG/PPG glikole polietylenowe i polipropylenowe to emulgatory, które łączą tłuszcz i wodę w jednolitą masę. Do ich produkcji używany jest bardzo szkodliwy gas Ethylenoxid - substancja rakotwórcza. Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka. 

Parfum czyli zapachy syntetyczne podrażniają układ oddechowy, przenikają przez skórę do krwi, wątroby, serca i płuc, wywołując alergie.

 

INNE m.in  tenzydy, ftalany, nitrozaminy

SLS/SLES tanie agresywne detergenty syntetyczne służące do odtłuszczania i czyszczenia maszyn i mycia urządzeń. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, podrażniają skórę. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt. Powodują podrażnienie oczu. 

Ftalany to substancje z grupy plastyfikatorów, dodawane do PCW, aby nadać mu giętkości. Badania wykazują, że niektóre ftalany mogą wykazywać własności rakotwórcze i toksyczne.

Nitrozaminy stosowane szczególnie w kosmetykach kolorowych, mają działanie rakotwórcze, mogą tworzyć grożne dla zdrowia związki.

Sole aluminium i innych metali są często stosowane w produktach dezodorujących. Zatykają pory, powoduje to zapalenia i uszkodzenia gruczołów łojowych i potowych.

Powyżej przedstawiliśmy nie wszystkie ale te najczęściej występujące w kosmetykach konwencjonalnych substancje szkodliwe, których powinniśmy unikać.

Powrót
Facebook

Blog