Kosmetyki naturalne a organiczne
Coraz częściej wybieramy zdrową ekologiczną żywność - zapominamy jednak często, że równie ważne jest to czym smarujemy naszą skórę. Ekologiczne kosmetyki z zawartością czystych z ekstraktów ziołowych, czystych witamin i olejków eterycznych wspomagają skórę w przywróceniu i zachowaniu jej naturalnych funkcji fizjologicznych. Lepiej działają na skórę .Co ważne ich działanie jest wolniejsze niż tych zawierających silikony ale równocześnie jest znacznie trwalsze a efekty pozostają na długo.
Główna różnica pomiędzy preparatami naturalnymi a chemicznymi jest taka, że te chemiczno-syntetyczne pracują za skórę zakłócając jej naturalny rytm podczas gdy te naturalne pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych.
Kosmetyki organiczne przez wiele osób nazywane są naturalnymi i na odwrót ponieważ nadal mamy duży problem z odróżnieniem różnicy. Ponieważ nie ma jednej, obowiązującej definicji kosmetyków naturalnych wiele firm wykorzystuje to nazywając swoje produkty naturalnymi podczas gdy tak naprawdę mało mają wspólnego z naturalnością.
Kosmetyki naturalne
W 2000 roku Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy opracował wytyczne dla produkcji, marketingu i oznakowania kosmetyków naturalnych. Zgodnie z tym dokumentem kosmetyk naturalny to ten produkowany ze składników pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego ( z substancji, które są pochodzenia zwierzęcego dozwolony jest np. wosk pszczeli czy lanolina pod warunkiem, że proces pozyskiwania przeprowadzany jest bez szkody dla zwierząt ) i mineralnego. Określone zostały metody pozyskiwania substancji - są to metody fizyczne ( zwane "zieloną chemią" ) np tłoczenia, destylacji, suszenia, ekstrakcjai filtracji. Żaden z kosmetyków naturalnych nie może zawierać składników, mogących zagrażać zdrowiu ludzkiemu. Ważne jest również to, że proces produkcyjny powinien być przeprowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Kosmetyki organiczne
wykonane są z naturalnych składników przy czym muszą mieć gwarancje lub certyfikaty, że zostały wyprodukowane przez gospodarstwa ekologiczne. Kosmetyki organiczne muszą spełnić wiele surowych norm przygotowanych przez niezależne organizacje certyfikujące. Każda z organizacji certyfikujących określa własne zasady klasyfikacji kosmetyku przy czym ogólne zasady są zbliżone.