Relaksująca lawenda
( ilość produktów: 5 )Lawenda była znana i stosowana od zawsze.
Wykorzystywana była już w starożytności jako skuteczny środek na infekcje oraz zapach odstraszający insekty. zapach lawendy ceniony był w starożytnym Egipcie - tam kwiaty lawendy wykorzystywano m.in do mumifikowania zwłok. Rzymianie i Grecy wykorzystywali lawendę najczęściej do aromatyzowania swych domów i łaźni.
Dziś lawenda najbardziej kojarzy się nam z Prowansją - francuskim regionem, będącym największym na świecie producentem aromatycznych, fioletowych krzewów lawendy.
Wyróżnia się ponad 30 gatunków lawendy i aż 300 jej odmian - jednak najbardziej popularna w kosmetyce pozostaje wciąż lawenda lekarska ( INCI: lavandula officinalis). Jej najcenniejszą częścią są kwiaty za sprawą olejku eterycznego, którego jest w nich 3% oraz innych składników czynnych ( w tym garbników, działających przeciwzapalnie i antybakteryjnie oraz kumaryn, które rozluźniają mięśnie i stan napięcia w ciele. ) Z kwiatów lawendy uzyskujemy niezwykle popularny w kosmetyce lawendowy olejek eteryczny oraz hydrolat lawendowy.
Relaksujący wpływ lawendy wykorzystuje się przede wszystkim w aromaterapii oraz w kosmetyce. Zapach olejku lawendowego wycisza i koi nerwy. Ułatwia zasypianie.
Olejek lawendowy, jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, które można nałożyć bezpośrednio na skórę. Stosuje się go do pielęgnacji skóry trądzikowej i ze zmianami łuszczycowymi. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, reguluje produkcję sebum. Wycisza skórę i jej podrażnienia. Ważne jest tu dawkowanie ponieważ nadmiar olejku może spowodować podrażnienia skóry.
Z uwagi na działanie usprawniające krążenie olejek lawendowy stosuje się w szamponach do włosów oraz balsamach do skóry. Olejek lawendowy to wspaniały dodatek do kąpieli ( również w okresie przeziębień ). Lawenda to skuteczny środek odstraszający komary i mole ( pokruszone kwiaty i łodygi można umieścić w lnianych woreczkach i włożyć do szafy ).