Mięta - chłod i orzeżwienie
( ilość produktów: 10 )O mięcie możemy przeczytać już w mitologii starożytnych Greków. Nazwa jej pochodzi od nimfy Minthe, w której zakochał się król podziemi Hades. Zazdrosna Persefona przemieniła nimfę w pachnącą miętę.
W starożytnym Egipcie gałązki mięty zostawiano w grobowcach, a w Rzymie używano jej do odświeżania odzieży czy pościeli. Zgodnie z wierzeniami ludowymi mięta oczyszczała domy ze złej energii.
Na świecie spotkać można spotkać aż kilkanaści gatunków mięty - najbardziej popularna jest ta występująca m.in w Polsce czyli mięta pieprzowa ( INCI: Mentha Piperita Oil ). Pozyskuje się z niej liście, suszone w suszarniach lub w warunkach naturalnych oraz olejek, otrzymywany poprzez destylację z parą wodną.
Liście mięty pieprzowej zawierają w swoim składzie głównie olejek eteryczny (do 2%), flawonoidy, karotenoidy, fenolokwasy, garbniki, związki goryczkowe, sterole oraz sole mineralne.
W kosmetyce największe zastosowanie znalazł olejek miętowy. Daje on uczucie odświeżenia, wykorzystywany jest w kosmetykach o działaniu oczyszczającym oraz łagodzącym. Olejek z mięty pieprzowej używa się w preparatach do cery problematycznej, tj. tłustej i trądzikowej. Zawarty w olejku mentol wpływa pozytywnie na pozbawioną blasku skórę, rozświetlając ją. Jednocześnie kontroluje wydzielanie sebum. Osoby z wrażliwą cerą oraz z cerą naczynkową powinny jednak uważać na preparaty z miętą ze względu na ryzyko podrażnień.
W pielęgnacji włosów olejek miętowy ma działanie oczyszczające oraz zapobiegające nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.
Mięta jest częstym składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej. Stosowana jest również w pielęgnacji stóp ze względów na działanie antybakteryjne.