Uroda z pasieki
( ilość produktów: 23 )Przez całe stulecia dla podtrzymania młodości i urody stosowano składniki pochodzenia pszczelego. Kleopatra kąpała się w oślim mleku i miodzie. Poppea, żona cesarza Nero używała mieszaniny mleka i miodu w formie okładów. Gdy powstawały pierwsze fabryki kosmetyków w XIX w. miód był częstym ich składnikiem. Współczesne wytwórnie kosmetyków powracają do starych receptur i coraz częściej stosują składniki pochodzenia pszczelego w swoich wyrobach.
Składniki pochodzenia pszczelego: mleczko pszczele, miód, wosk, propolis, pyłek pszczeli
Mleczko pszczele: tak naprawdę w przyrodzie trudno spotkać bardziej skoncentrowaną i odżywczą substancję. Mleczko pszczele to pokarm Matki Pszczół. Jest nim karmiona całe swoje życie co pozwala jej składać ponad dwa tysiące jaj na dobę i żyć kilka lat. Mleczko pszczele jest wyjątkowo bogate w aminokwasy - posiada bardzo duże ilości proliny biorącej udział w syntezie kolagenu i elastyny. Przez naukowców uważane jest za jedną z najbardziej złożonych substancji – tak naprawdę w przyrodzie nie znaleziono nic porównywalnego do mleczka pszczelego ani składem ani właściwościami.
Wosk pszczeli to wydzielina gruczołów woskowych pszczół służąca do budowy plastrów w ulu. Składa się z ponad 300 dobroczynnych składników. Zmiękcza i uelastycznia skórę, dzięki silnie odżywczym substancjom ma działanie natłuszczające, ochronne i zapobiegające wysuszaniu skóry. Pozostawia ochronny filtr na skórze.
Propolis czyli kit pszczeli jest wytwarzany przez pszczoły z żywicy pąków drzew i jest potrzebny do zabezpieczania uli przed zakażeniami, pleśniami czy bakteriami ( ma bardzo silne działanie bakteriobójcze ). Propolis posiada kilkaset związków chemicznych m.in flawonoidy, kwasy aromatyczne, mikroelementy.
Pyłek pszczeli to obok miodu pokarm pszczół. Zbierany jest on z kwiatów przez pszczoły a następnie mieszany z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i formowany w postaci kulek. To kolejny niezwykle cenny produkt - odżywczy i leczniczy.
Miód - bardzo często wykorzystywany w kosmetyce - pomaga w nawilżeniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Katechiny zawarte w miodzie opóźniają starzenie się komórek. Dostarcza również substancji biologicznie aktywnych, w tym glikogenu. Podwyższa napięcie skóry, czyni ją miękko i gładką. Ze względu na właściwości higroskopijne wchłania substancje wydzielane przez skórę. Wykazuje działanie odkażające. Poprawia ukrwienie skóry - zawarta w nim rutyna przyczynia się do lepszego wchłaniania witaminy C. Miód działa zbawiennie na cerę o rozszerzonych porach, gdyż usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco. Poza tym, miód to doskonały przeciwutleniacz, który zapobiega starzeniu się skóry, dlatego bardzo często jest głównym składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych.
Parę ciekawostek o pszczołach i miodzie
- Miód jest jedynym produktem, który się nie psuje, może ulec jedynie zakwaszeniu,na przykład w kontakcie z ludzką śliną.
- W grobowcach faraonów znajdowano miód wciąż nadający się do spożycia.
- Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność jada człowiek.
- Na świecie istnieje około dwadzieścia tysięcy gatunków pszczół. Większość z nich nie została wciąż opisana.
- W niektórych rejonach świata na przykład na Kaukazie występują trujące odmiany miodu. Zatrucie takim miodem, mimo ciężkiego przebiegu jest niegroźne dla życia i mija po kilkunastu godzinach.
- Przed wynalezieniem cukru, miód był jedynym, dostępnym słodkim produktem.
- Aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach. Zbadano, że pszczoła wracając do ula z nektarem i pyłkiem dźwiga ciężar równy połowie wagi jej ciała. Od tej ciężkiej pracy wykonywanej przez pszczoły pochodzi powiedzenie: Pracowity jak pszczoła.
- Długość życia pszczoły wynosi jedynie 5-6 tygodni wiosną i latem, 6-9 miesięcy zimą.
- Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
- Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
- W przeszłości pszczoły były wykorzystywane w działaniach wojennych. Rzymianie wyrzucali przy użyciu katapult ule z pszczołami w szeregi przeciwnika – rozbijające się ule atakowały bezlitośnie żołnierzy oraz konie ( pszczoły szczególnie nie lubią zapachu końskiego potu ). Żądlące pszczoły wykorzystywano również w czasie amerykańskiej wojny domowej oraz w wojnie trzydziestoletniej.